,,Odblaskowy eksperyment” w Zambrowie

Data publikacji 08.02.2018

Ciemna okolica, policyjny radiowóz z włączonymi światłami, a pomimo tego przed nim w oddali niewidoczna grupka młodzieży. To mogłaby być niebezpieczna sytuacja na drodze. Jednak wszystko się zmienia, gdy piesi umieścili na swojej odzieży odblaski. Tak wyglądał przygotowany przez policjantów podlaskiej drogówki „Odblaskowy eksperyment”. Akcje profilaktyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych odbywają się na terenie całego województwa podlaskiego, m.in. w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!", która została przygotowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.

W czwartkowy wieczór w całym województwie prowadzone były działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich głównym celem jest zadbanie o bezpieczeństwo tych najbardziej narażonych uczestników ruchu, czyli pieszych. Okres jesienno – zimowy to czas kiedy pogarszają się warunki drogowe, często widoczność jest ograniczona i szybko zapada zmrok. Dlatego też podlascy policjanci w trosce o bezpieczeństwo tej grupy użytkowników dróg szczególnie w tym czasie, oprócz interweniowania w stosunku do łamiących prawo na drodze kierowców, ogromny nacisk kładą na pieszych i ich widoczność na drodze. W związku z tym funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie wspólnie z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zorganizowali w powiecie zambrowskim specjalny „Odblaskowy eksperyment”, którego świadkami byli przedstawiciele władz Samorządowych Powiatu Zambrowskiego. Mundurowi, korzystając z okazji zakończonego wieczornego nabożeństwa w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, zaprosili parafian do udziału w tym przedsięwzięciu. W pierwszej kolejności policjanci przypomnieli zgromadzonym osobom najważniejsze kwestie związane z ich bezpieczeństwem na drodze, połączone z przekazem dotyczącym ostrzeżeń - na co zwrócić uwagę i jak postępować, by nie stać się ofiarą oszustów, którzy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, podając się za członków rodziny, pracowników administracji oraz innych instytucji, pozbawiając seniorów oszczędności całego życia. Następnie pokazali w praktyce, jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe, zachęcając jednocześnie do korzystania z nich także w mieście jak i na wsi. Podczas eksperymentu, w ciemnym  rejonie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Długoborzu,  ustawiony został pojazd z włączonymi światłami, a przed nim w oddali znajdowała się grupa dzieci i młodzieży, która pomimo światła z samochodowych reflektorów była jednak niewidoczna. W prawdziwej sytuacji na drodze byłoby to bardzo niebezpieczne. Jednak chwilę później wszystko się zmienia, ponieważ piesi umieszczają na swojej odzieży odblaski. Ta krótka pozorowana sytuacja pokazuje, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są takie elementy, ale także uzmysławia, że niewidoczny pieszy widzi samochód i sądzi, że kierujący także dostrzega osobę na drodze, jednak wcale tak nie jest. Należy pamiętać, że kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 20 m, natomiast jasny ubiór sprawia, że ten dystans wzrasta zaledwie do około 50 m. Natomiast nawet niewielki noszony prawidłowo na odzieży odblask sprawia, że osoba taka widoczna jest już nawet ze 150 m. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu i uniknięcie potrącenia.

Na zakończenie, policjanci rozdawali wszystkim chętnym różnego rodzaju elementy odblaskowe, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. To pokazuje, że ten ciekawy policyjny eksperyment odniósł oczekiwany skutek i obserwujące go osoby przekonały się, jak ważne dla ich bezpieczeństwa są odblaski – nawet w terenie zabudowanym. Przedsięwzięcia profilaktyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych odbywają się na terenie całego województwa podlaskiego, m.in. w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!", która została  przygotowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.

Policjanci przypominają! W myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych. Jednak należy pamiętać, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawiać, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

Powrót na górę strony